Süt ve Sürekli Diş TedavileriSüt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. "Nasıl olsa değişecek!" düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişlerinin önemini şöyle açıklayabiliriz;

  • Süt dişlerinin her şeyden  önce beslenmede önemi vardır. Çürük dişleri olan çocuklar dişleri ağrıdığı için doğru dürüst yemek yiyemezler. Aynı şekilde dişleri çekilen çocuklar da yemek yiyemedikleri için büyüyüp gelişemezler.
  • Genel vücut gelişiminin yanısıra süt dişleri çenelerin gelişimi için de gereklidir. Çürük ya da dişeti problemi nedeniyle dişleri çekilen çocuklarda çene gelişimi de olumsuz yönde etkilenir.
  • Diğer taraftan dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması f,v,s,z,t gibi bir çok harfin yanlış telaffuz edilmesine ve bunun bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu yanlış kullanımına neden olacaktır.
  • Süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi, çocuklarda dilin yanlış konumlanmasına ve bunun sonucunda konuşma bozukluğunun yanısıra yanlış yutkunma alışkanlığı (infantil yutkunma) kazanılmasına neden olacaktır.
  • Her çocuk gülmeyi sever. Güzel bir gülümseme için ise sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır. Ağız ve diş problemleri nedeniyle sosyal çevresinde dalga geçilen çocuklar, sessiz bir tavır içerisine bürünebilir hatta gülmekten bile kaçınabilir.
  • Güzel görünmek büyük küçük her insanın en doğal isteğidir. Çürük ya da eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünerek psikolojik rahatsızlık duyarlar.
  • Süt dişlerinin bir diğer görevi de alttan gelen daimi dişlerin yerini korumaktır. Her bir süt dişi kendi yerine gelecek sürekli diş için onların yerleşeceği boşluğu tutmakla ve sürekli dişe sürme işlemi sırasında yol göstermekle görevlidir.10 çocuğun bir sıraya yanyana oturduğunu düşünün. Bunlardan biri kalktığında diğerleri onun yerine doğru kayarak daha rahat otururlar.Yeni bir çocuk gelip de sıraya oturmaya kalkarsa diğerleri sıkışmak zorunda kalacaktır. Aynı şekilde bir süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişler bu boşluğa doğru kayar. Boşlukların korunmadığı takdirde alttan gelecek kalıcı dişe yer kalmaz. Bu diş diğerlerini ya sıkıştırır ve çapraşıklıklar meydana gelir ya da çene içerisinde gömük kalır.
  • Bazı hastalarda genetik veya dişlerin gelişimi sırasında geçirilmiş bir hastalık nedeniyle daimi dişleri eksik olabilmektedir. Böyle durumlarda süt dişleri kullanılabilmektedir.


Tüm bu nedenlerden dolayı süt dişleri "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşülmeden süt dişlerinin bakımı, tedavileri ve düzenli kontrolleri son derece önemlidir. 


Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir. Çocuk dişlerinin tedavileri (Pedodonti), uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği dalıdır. Ayrıca, çocuğun büyüme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Kliniğimiz bu konularda uzman hekimleri ile gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemleri almakta ve tedaviler uygulamaktadır.Kiralık Villa Mısır Silajı Canlı hayvan pazarı