Botoks Uygulamaları

BOTOKS NEDİR?         

                               

Botoks clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. 


BOTOKSUN ETKİSİ NEDİR?

 

Tıp ve diş hekimliğinde kullanılan botoks; kas kasılmasını belirli bir süre ile bloke etmektedir, sinirden gelen uyarı sonrası kasın kasılması için gerekli olan maddenin salınımını engelleyerek etki eder. Etkisi 6 ay kadar sürer ve geri dönüşümlüdür.

 

BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI NEDİR?

 

Tıpta ve diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Botoksun en yaygın kullanım alanı yüzdeki çizgileri yumuşatmaktır. Tıpta tedavi edici ve estetik amaçlı olarak, şaşılık, alın-glabella çizgileri, kazayağı çizgileri, torticolis tremor, cerebral palsi, MS, migren, koltuk-el-ayak terlemeleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. 

 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE BOTOKS HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?


Botoksun diş hekimliğinde kullanılma alanı, ağız-çene eklemi ve bunlarla ilişkili çevre dokulardır: Çiğneme kaslarının (masseter, temporal, pterygoid) hipertrofisi ve hiperaktivitesi, temporomandibuler eklem (TME=  Çene Eklemi) şikayetleri ve diskolasyonları, bruxism (diş sıkma veya diş gıcırdatma), trismus, gummy smile denilen gülmede üst dudağın yukarı pozisyon alması ile diş eti görülmesi, tükürük bezleri malfonksiyonları (hipersalivasyon, frey sendromu), ortognatik cerrahi sonrası m.geniohyoidesun rahatlatılması, ağız-burun çevresinde yer alan mimik kasların estetik ve fonksiyonel açıdan düzeltilmesi, tremor, tik, sigara, marionet(üzüntü), nazolabial çizgilerin labial bölge ve mentum bölgesinin fonksiyonel ve estetik düzeltilmesi, kas spazmları asimetri, Vshape, spatisitize, trigeminal nevralji ve myofacial ağrının kontrol altına alınması gibi durumlarda kullanılabilir. 

 

BOTOX İLE BRUKSİZM (DİŞ SIKMA) TEDAVİSİ

 

Masseter kası, yüzde, alt çene kemiğinin hareketini sağlayan, çiğneme kaslarının en kuvvetlisi olan ve yüzün alt çene dolgunluğunu sağlıyan, temporal ve medial pterygoid kaslarla beraber alt çenenin kapanmasını sağlıyan bir kastır. Masseter kası; yüzün her iki yanında elmacık kemiği ile alt çene kemiği arasında yer alır ve yüzün yan kısımlarının anatomik yapısına katılarak normal dolgunluğu sağlar. Masseter kasının hacmi gece diş sıkma ve gıcırdatma, aşırı çiğneme ve stres durumlarında artarak zamanla yüzün alt kısmının istenmeyen bir şekilde genişlemesine ve çenelerde, şakaklarda ağrıyla seyreden BRUKSİZM sorununa yol açmaktadır. İşte bu durumda, masseter kasının belli noktalarına uygulana botox işlemi ile kasın kuvveti azaltılarak dengelenerek, yüzün tekrar eski oval yapısına kavuşması sağlanmakla birlikte ağrılarda bitirilmektedir.

 

BOTOKS İLE GUMMY SMİLE TEDAVİSİ


Diş hekimliğinde gülüş estetiği üzerinde çalışılırken, hekimi en çok zorlayan konu Gummy Smile dediğimiz gülerken ya da konuşurken diş etlerinin çok görünmesi durumudur. Diş etlerine uygulanan cerrahi bir yöntemle diş etleri kısaltılsa bile, bu yöntem çoğu zaman yeterli olmayabilir. Özellikle gülerken o bölge kaslarının çok aktif olmasına bağlı diş etleri ön plana çıkmaktadır. Bunu engellemek için botoks tedavisinden yararlana bilinmektedir.


DİŞ HEKİMLİĞİNDE BOTOKS UYGULAMASI AĞRILI MIDIR?


Ağrılı bir yöntem değildir. İnsülin enjektörü ile uygulama yapılır ve tüm işlem yaklaşık 5-10 dakikada sürer. Etkisi ise 3. günden itibaren görülmeye başlar. 2. haftadan itibaren en yüksek düzeyine ulaşır.

 

Kiralık Villa Mısır Silajı Canlı hayvan pazarı