Sık Sorulan Sorular

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) nedir?

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) 0-18 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği alanıdır. Diş Hekimliği Fakültesinin tamamlanmasının ardından Pedodonti Anabilim Dalı’nda doktora veya uzmanlık eğitimi almış diş hekimlerine “pedodontist” adı verilmektedir. Pedodontistler,  0-18 yaş aralığındaki çocuklara davranış ve yönlendirme yaparak, çocukların ağız ve diş gelişimlerine uygun tedaviyi uygulama konusunda uzman kişilerdir.

 

Çocuğumun ağız-diş sağlığı için neden bir pedodontiste danışmalıyım?

Çocuğunuzu ilk diş muayenesi için bir pedodonti doktoruna götürmeniz, hem ona hem size pek çok açıdan faydalı olacaktır. Çocuklar “küçük yetişkinler” değildir. Çocukların ağız yapısı, yetişkinlerin ağız yapısından oldukça farklıdır. Her şeyden önce çocukların süt dişleri bulunmaktadır. Süt dişleri ve yeni süren genç kalıcı dişlerin yapısı da bir yetişkin dişine göre oldukça farklıdır. Bunun yanı sıra çocuklarda hızla devam eden büyüme- gelişim aşamasında bir ağız yapısı söz konusudur; bu yüzden de çocuk dişleri ekstra bir ilgi ve uzmanlık alanı gerektirmektedir. Pedodonti uzmanı dişlerdeki sürme sorunlarını kolaylıkla teşhis edilebilir, var olan ya da oluşabilecek ortodontik bozuklukları önceden görebilir ve konuda önlem alabilir.

Pedodonti uzmanı, dişlerde oluşmuş olan çürükleri tedavi etmenin yanında, bu çürüklerin oluşmaması için önlemler alır ve kişiye diş bakım alışkanlıklarını yerleştirmeyi amaçlar. Özellikle daimi dişler sürdükten sonra yapılacak  koruyucu uygulamalar ile, ömür boyu ağzımızda kalması gereken dişler korunmuş olur. Böylelikle kişi yetişkin olduğunda sağlam ve sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olur.

Tüm bunların yanı sıra diş hekimi korkusu, genellikle çocukluk çağında edinilen kötü tecrübeler sonucunca oluşur. Pedodonti uzmanı, diğer diş hekimlerinden farklı olarak, çocuklarla iletişime geçmek üzere eğitim almışlardır. Çocukların diş tedavilerini, bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin yapması, ilerde oluşabilecek diş hekimi korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğunuzun daha uyumlu ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli birey olması konusunda atılacak önemli bir adımdır.


Çocuğumun ilk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?

İlk diş muayenesinin, ilk diş sürdükten sonra (6 ay -1 yaş) yapılması önerilir. Erken diş muayenesi ile doğru ağız hijyen eğitimi verilir, beslenmenin düzenlemesi yapılır ve çürükten korunmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verilir. Bu şekilde henüz bebeklik dönemindeyken diş çürüklerinin önüne geçilmiş olur. Pedodontistinizin belirlediği aralıktaki düzenli diş kontrolleri ile uzun dönemde çürüksüz ve sağlıklı dişlerin temelleri atılır.

 

Diş çürüğü nasıl oluşur ?

Ağız içerisinde doğal olarak bulunan bakteriler vardır. Beslenme ile birlikte dişler üzerinde plak birikir ve bakteriler için uygun bir yaşam alanı oluşur. Yararlı bakteriler azalırken, diş çürüğü oluşturan bakterilerin miktarı artar. Tükürüğün yapısının değişmesiyle birlikte ilk olarak diş minesinde çürüme başlar.

Diş çürüğü= Bakteri × karbohidrat (şeker) × konak faktörü (dişin yapısı) × zaman

Bu formülü bozmanın en kolay yolu düzenli diş fırçalama alışkanlığının oturtulmasıdır.

 

Çocuğumun dişleri çok hızlı bir şekilde çürüyor. Bunun nedeni nedir?

Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere göre farklılık gösterir. Diş çürükleri süt dişlerinde çok daha kolay ve hızlı ilerler. Çürük oluşumunda dişin yapısı ve genetiğin her ne kadar etkisi olsa da en önemli faktör beslenme şekli ve diş fırçalama sıklığıdır.

 

Ne yapmalıyım?

Şeker oranı yüksek, hazır gıdaları hayatımızdan uzaklaştırmalıyız. Bu hem çocuğun ağız-diş sağlığı için hem de genel sağlığı için çok önemlidir. Her beslenme sonrasında dişler fırçalanmalı, fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda ağız su ile çalkalanmalıdır. 7 yaşına kadar çocuğun ağız ve diş fırçalama görevi ebeveynlere aittir. Dişler günde en az 2 kez ikişer dakika fırçalanmalıdır.

 

Diş fırçalamaya ne zaman başlamalıyım?

Çocuklarda diş fırçalamaya ilk süt dişinin sürmesiyle birlikte başlanmalıdır. Diş yüzeyleri her beslenmeden sonra temiz bir tülbent, gazlı bez, parmak fırçası ya da küçük başlıklı diş fırçaları ile temizlenmelidir.


Anne sütü çocuğumun dişlerini çürütür mü?

Anne sütü çocuğun bağışıklık sistemi ve genel sağlığı için çok önemlidir. İçerisinde besleyici birçok öğe barındırır. Bunun yanı sıra anne sütünün içerisinde yüksek oranda şeker bulunur. Bu oran inek sütünün içerisindeki orandan daha yüksektir. Süt besleyici olmasının yanında karyojenik (çürük yapıcı) bir besindir. Dişlerin üzerine yapışır ve dişin çürümesini tetikler. Bunu engellemek için her beslenme sonrası çocuğa su içirmek ve bunun sonrasında diş yüzeylerini fırçalamak/temizlemek gereklidir.

Süt dişleri için en tehlikeli alışkanlıklardan biri gece anne sütü/biberon ile uyuma alışkanlığıdır. Tükürük, koruyucu özelliği yüksek bir maddedir. Gece uyku esnasında tükürük akış hızı azalır. Tükürüğün azalmasıyla birlikte çürümeye daha elverişli bir ortam oluşur.

 

Fluor uygulamaları güvenli midir?

Türk Pedodonti Derneği (TPD) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Eğitim Komisyonu’nun 2019 yılında yayımladığı “Fluor Durum Raporu”nda çürük önlemek için kullanılan fluor kaynaklarının toksik dozda fluor içermediği, dolayısıyla güven verici olduğu bildirilmiştir.

Diş hekimlerinin önerdiği uygun miktarlarda kullanılan fluor insan sağlığı üzerine hiçbir yan etki oluşturmamaktadır.

 

Süt dişleri düşmezse ne olur?

Süt dişleri düşmezse sebebi araştırılmalıdır. Eğer tüm dişleri ilgilendiren bir sürme bozukluğu varsa genetik faktörler etkili olabilir ya da hipotiroid, raşitizm gibi bir durum sebebiyle olabilir. Altta sürekli diş germi yoksa diş sürme hareketi olmadığı için süt dişi uzun yıllar ağızda kalabilir. Bazen altta sürekli diş germi bulunduğu halde herhangi bir nedenle retansiyon gösteren ankiloz süt dişleri bulunmaktadır. böyle dişler gelişim duraklaması sonucu okluzal planın aşağısında kalır.

 

 

Kiralık Villa Mısır Silajı Canlı hayvan pazarı