Koruyucu Uygulamalar

Ağız içerisindeki sağlık problemleri, vücut sağlığında da etkili olduğu için, ağız ve diş sağlığında problemler olan çocukların vücut sağlığında da problemler oluşturabilir. Pedodontistler, problemleri oluşmadan durdurmayı sağladıklarından, koruyucu diş hekimliği, günümüzde önem kazanmıştır. Dişeri korumak, sağlıklı olmasını sağlamak, dişlerin sağlıklı gelişimi için yapılan tüm uygulamalar, koruyucu diş hekimliğinin konusudur.

 

Son yıllarda çürük sıklığı konusunda yapılan araştırmalar, çocukların özellikle karışık dişlenme döneminde (7-11 yaş arası) yüzde 92-95’e ulaştığını göstermektedir. Çocukların gelecekteki ağız ve diş sağlığının korunması ve daha önemlisi genel sağlıklarının korunması amacıyla henüz çürük oluşmadan, koruyucu önlemlerin uygulanması günümüzde zorunluluk haline gelmiştir. Topikal florür ve fissür örtücü uygulamaları, bu dişlerin tedavilerine göre daha ekonomik olmalarının yanı sıra, işlem süresi hem daha kısa hem de kolay ve ağrısız uygulanan işlemlerdir.


Florür nedir?

Çocuklarda hem süt dişlerine hem de daimi dişlere uygulanan yerel flor uygulamaları ile çürük yapıcı mikroorganizmaların oluşturduğu organik asitlere karşı diş minesini dirençli bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Florür, diş çürüklerinin oluşumunu önleyici etkisinin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olduğu bir elementtir. Diş çürükleri, diş minesi adı verilen en dış tabakanın, çürük yapıcı bakterilerin ürettiği asit tarafından erimesiyle başlar ve ilerler. Çocuklarda yeni süren genç dişlerin minelerinin olgunlaşması için belirli bir zamana ihtiyaç vardır ve genç dişler bu zaman içinde çürüğe daha yatkındır. Florür, diş minesinin yapısına katılarak mineyi olgunlaştırır, çürük yapıcı bakterilere ve bu bakterilerin ürettiği asitlerin neden olduğu zararlara karşı korur. Bunların yanında florür, yeni başlayan beyaz nokta çürüklerinin ilerlemesini de engeller.


Piyasadaki diş macunları ve ağız gargaraları belirli oranlarda florür içermeleri nedeniyle günlük ağız ve diş bakım uygulamalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Diş hekimliğinde ise jel, köpük ve cila şeklinde üretilmiş florürlü ürünler doğrudan dişler üzerine sürülerek (yerel ya da topikal olarak) uygulanır. Diş hekimi muayenesi sırasında hastanın çürük risk grubu belirlenir ve florür uygulama sıklığı bu gruba göre 3,4 veya 6 ayda bir olarak değişebilir.Florür uygulamaları güvenli midir?

Türk Pedodonti Derneği (TPD) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Eğitim Komisyonu’nun 2019 yılında yayımladığı “Fluor Durum Raporu”nda çürük önlemek için kullanılan florür kaynaklarının toksik dozda florür içermediği, dolayısıyla güven verici olduğu bildirilmiştir.


Diş hekimlerinin önerdiği uygun miktarlarda kullanılan florür insan sağlığı üzerine hiçbir yan etki oluşturmamaktadır.

 

 

Fissür örtücü nedir? Fissür örtücü uygulamasının amacı nedir?
Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Pit ve fissürler, dişlerde çürük oluşumu açısından en yatkın bölgelerdir. Yapılan çalışmalar okul çağındaki çocuklarda diş çürüklerinin yaklaşık % 50 sinin bu bölgelerinde başladığını göstermektedir. 

 

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Fissür örtücü uygulamasının amacı azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmektir.


Diş üzerindeki bu girintilerin doldurulmasıyla dişte çürüğe neden olan yiyecek artıkları ve bakterilere karşı bir bariyer oluşturarak diş üzerinde kaldıkları müddetçe çürüğe karşı %100’e yakın koruma sağlarlar. Kalıcı azı dişleri ağzında koruma altında olan bir çocuğun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler oluşmadan büyümesi koruyucu diş hekimliğinin ana hedeflerindendir. Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürük olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçlı yani gülümsemek için olacaktır.

 

Kiralık Villa Mısır Silajı Canlı hayvan pazarı